ZABYTKI  GMINY ŻEGOCINA

   Żegocina jest niestety pozbawiona renomowanych zabytków. Ale to nie one stanowią o atrakcyjności gminy. Jest tu jednakże kilka obiektów, które warto zobaczyć.
   Szczególną pozycję na liście znajdujących się w gminie zabytkowych obiektów zajmuje drewniany kościółek w Rozdzielu pochodzący z końca XV wieku, który tu właśnie został przeniesiony z niedalekiej Królówki i znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
   W samej zaś Żegocinie wart zwiedzenia i religijnej refleksji jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja, w którym znajduje się sporo zabytkowych przedmiotów jak chociażby niedawno odnowiony obraz Matki Boskiej Częstochowskiej namalowany w XVIII wieku.
   Wędrując po okolicznych wioskach warto wstąpić do XIX-wiecznego zespołu parkowo-dworskiego w Łąkcie Górnej, by pospacerować wspaniałą, bukową aleją a także zatrzymać się choć na chwilę przy przydrożnej figurze i obelisku poświęconemu bohaterskiemu lotnikowi Stefanowi Bohanesowi.
   Geologów i miłośników turystyki geologicznej z pewnością zainteresuje Park Kamieni Grodziskich w Żegocinie, utworzony w działającym do lat 60. tych XX wieku kamieniołomie.
   Na terenie gminy spotkacie Państwo wiele przydrożnych figur, krzyży i kapliczek oraz coraz rzadsze już dawne zabudowania chłopskie. 

Kościół w Rozdzielu.

Kościół w Żegocinie.

Figura w Żegocinie.

Dwór w Łąkcie Górnej

Obelisk w Łakcie Górnej.

Kościół w Rozdzielu Kościół w Żegocinie Kapliczki i figury Dwór w Łąkcie Górnej Obelisk w Łakcie Górnej
Figura Św. Floriana w Żegocinie. Figura Św. Franciszka z Asyżu w Żegocinie. Sikawka w Bytomsku. Zabytkowa sikawka w Żegocinie Stara chata.
Figura Floriana w Żegocinie Figura św. Franciszka w Żegocinie Zabytkowa sikawka w Bytomsku Zabytkowa sikawka w Żegocinie Dawne chałupy
Pomnik w Żegocinie. kaprozdz0m.jpg (6183 bytes) Aleja grabowa w Łąkcie Górnej. Cmentarz wojenny w Żegocinie.
Pomnik w Żegocinie Kamieniołom w Żegocinie Kapliczka "Pod Lipami" w Rozdzielu Aleja grabowa w Łąkcie Górnej. Cmentarze wojenne

[powrót]