SOŁECTWO ŻEGOCINA

Panorama Żegociny.

    Największa wieś w Gminie Żegocina, siedziba władz Gminy. Znajduje się przy drodze nr 965 z Bochni do Limanowej, w odległości ok. 20 km od Bochni i 14 km od Limanowej. Położona jest na styku dwóch jednostek geograficznych: Beskidu Wyspowego i Pogórza Wiśnickiego, w dolinie Potoku Saneckiego oraz na stromych zboczach najdalej na północ wysuniętych (w części zachodniej) wzniesień Beskidu Wyspowego: Łopusza Zachodniego (661 m n.p.m.) i góry Kamionna (801 m n.p.m.) Z przeciwnej strony ograniczona jest stromym i zalesionym wzniesieniem Żarnówki (449 m n.p.m.), należącej już do Pogórza Wiśnickiego.
     Przypuszcza się, że osada zwana dziś Żegociną została założona przez Wierzbiętę jeszcze w czasach Bolesława Krzywoustego (I poł. XII wieku). Wg Szczęsnego Morawskiego książę Bolesław Wstydliwy nadał rycerzowi Żegocie - herbu Topór osadę Villa Żegota. Pod koniec XIII w. właścicielem wsi był Zbigniew Żegota - dziedzic sąsiedniej Łąkty Starej, który w roku 1293 ufundował w Żegocinie kościół, co zapewne wiązało się z lokowaniem wsi na prawie niemieckim.
     Po wojnie wybudowano sieć elektryczną, wodociągową, telefoniczną, gazociąg. Pod koniec XX w. zrealizowano w Żegocinie cały zespół inwestycji, poszerzających ofertę turystyczną, w tym kort tenisowy, boiska ze sztuczną nawierzchnią i budynek gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki. 
     Główne atrakcje turystyczne wioski to  źródełko wody mineralnej typu zuber, park geologiczny kamieni grodziskich, cmentarze wojenne nr 301 i 302, kościół z końca XIX wieku pod wezwaniem Św. Mikołaja  oraz prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej: Galeria Wiejska oraz Izba Regionalna.
    We wsi liczącej w 2015 roku około 1780 osób znajdują się sklepy, kawiarnia, piekarnie, apteki, ośrodek zdrowia, Zespół Szkół im. Św. Jadwigi Królowej, Gminna Biblioteka Publiczna, Centrum Kultury, Sportu i Turystyki. itd.

LINKI

STATUT SOŁECTWA PLAN ODNOWY WSI SOŁTYSI I RADY FOTOGALERIA 1
BOLESŁAW ŁĘKAWA OSP ŻEGOCINA FOTOGALERIA 2
FIGURY PRZYDROŻNE ZESPOŁ SZKÓŁ FOTOGALERIA 3

[wstecz]