Nabożeństwo w Bełdnie pod lasem przy figurze Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza.

MAJOWE NABOŻEŃSTWA PRZY PRZYDROŻNYCH FIGURACH

   Wieczorne majowe modlitewne spotkania przy kapliczkach i figurach przydrożnych, potocznie nazywane majówkami - to piękna ludowo-religijna polska tradycja, przez wiele lat kultywowana przez kolejne pokolenia mieszkańców Parafii Żegocina i w wielu innych miejscowości.
   Za papieża Piusa VII, od maja 1814 roku, zwyczaj odprawiania Nabożeństwa Majowego rozciągnął się na cały Rzym i całe państwo kościelne, i całą chrześcijańską Europę. Pierwsze nabożeństwo majowe w Polsce zostało odprawione w roku 1852 w kościele Ojców Misjonarzy pw. św. Krzyża w Warszawie, a arcybiskup Szczęsny-Potocki wydał 24 kwietnia 1863 r. przepis nakazujący regularne odprawianie nabożeństwa majowego w całej archidiecezji warszawskiej. Wkrótce celebrowano je w diecezjach sandomierskiej, włocławskiej i płockiej, a następnie w pozostałych.
    Przez cały maj, wieczorem, przy zapadającym zmroku przy kapliczce gromadzą się mieszkańcy z najbliższego sąsiedztwa, by się modlić i śpiewać pieśni ku czci Najświętszej Maryi Panny. Zgodnie z tradycją, jeżeli w bliskim sąsiedztwie jest kilka kapliczek, to majowe nabożeństwo odprawia się pod kapliczką "maryjną", czyli z wizerunkiem Matki Bożej. Kapliczki poświęcone Najświętszej Maryi Pannie zazwyczaj mają dekoracje w maryjnych kolorach - białym i niebieskim.
     Na całość majowego nabożeństwa przy nabożeństwa przy figurach składa się śpiewanie litanii loretańskiej do Matki Bożej, nauki kapłana, którą można zastąpić odpowiednim czytaniem oraz śpiewania kilku pieśni maryjnych, np. "Chwalcie łąki umajone", "Po górach, dolinach", "Panience na dobranoc" itp.
    W tym roku na początek maja wypadły też tzw. Dni Krzyżowe. Jest to czas, kiedy wierni szczególnie modlą się o pomyślne urodzaje. Nazwa tego triduum wzięła się od wbijanych w pola krzyży. W czasie Dni Krzyżowych organizowane są niewielkie pielgrzymki do przydrożnych kapliczek, gdzie odprawia się nabożeństwa błagalne. Modlitwy mają zarówno charakter zorganizowany, kiedy to ksiądz wyrusza na czele grupy wiernych z kościoła, jak i prywatny, indywidualny.  W Parafii Żegocina nadal kultywuje się ten piękny zwyczaj wędrowania w procesji do figur, podczas, której śpiewana jest Litania do Wszystkich Świętych. W pierwszy dzień tego triduum - w  poniedziałek wierni z Żegociny udali się do kapliczki przy drodze koło Państwa Gancarzów, we wtorek do figury koło cmentarza, w środę do kapliczki na Wiktorówce.
   W tym roku Msze święte o błogosławieństwo w dobytku i zachowanie od nieszczęść zostały odprawione: w poniedziałek w Bytomsku, przy odnowionej figurze Matki Bożej koło szkoły, we wtorek - w Bełdnie pod lasem przy figurze Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza oraz w środę, w Rozdzielu -  przy figurze Najświętszego Serca Niepokalanej Maryi Panny pod Lipami.

Nabożeństwo przy figurze w Bełdnie - 7.05.2013 r. Nabożeństwo przy figurze w Bełdnie - 7.05.2013 r.
Nabożeństwo przy figurze w Bełdnie - 7.05.2013 r. Nabożeństwo przy figurze w Bełdnie - 7.05.2013 r.
Nabożeństwo przy figurze w Bełdnie - 7.05.2013 r. Nabożeństwo przy figurze w Bełdnie - 7.05.2013 r.

Nabożeństwo przy figurze w Bełdnie - 7.05.2013 r.

Majówka przy figurze w Bytomsku - 10.05.2013 r. Majówka przy figurze w Bytomsku - 10.05.2013 r.
 
Majówka przy figurze w Bytomsku - 10.05.2013 r. Majówka przy figurze w Bytomsku - 10.05.2013 r.

Majówka przy figurze w Bytomsku - 10.05.2013 r.

[parafia]                                                                                             [archiwum.zegocina.pl]