Koncert Kolęd i Pastorałek w kościele parafialnym w Żegocinie - 29.01.2012 r.

KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK W KOŚCIELE PARAFIALNYM W ŻEGOCINIE - 29.01.2012

    Rok temu, w niedzielę 30 stycznia 2011 roku, Dyrekcja Szkoły Muzycznej I Stopnia w Żegocinie oraz Proboszcz Parafii w Żegocinie po raz pierwszy zaprosili parafian do kościoła na noworoczny koncert kolęd i pastorałek. Godzinny koncert dostarczył wtedy zebranym nie tylko muzycznych, a także religijnych wrażeń i sporą ilość wiedzy o kolędach. Ksiądz proboszcz Leszek Dudziak zapowiedział wtedy, że podobny koncert odbędzie także za rok.
    I oto spełniła się zapowiedź. Ksiądz Proboszcz Leszek Dudziak i Dyrektor Szkoły Muzycznej w Żegocinie Tomasz Cudejko przedstawili  w niedzielę 29. stycznia 2012 r. o godzinie 16.30 (po wieczornej mszy świętej) kolejny koncert, w czasie którego wystąpiły właściwie wszystkie zespoły współpracujące z Parafią Świętego Mikołaja w Żegocinie, tj: Zespół "Oaza", Chór Parafialny, a także Chór Szkoły Muzycznej I Stopnia w Żegocinie i Młodzieżowa Orkiestra Dęta CKSiT w Żegocinie. Gościnnie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Łąkta" z Łąkty Górnej oraz dobrze zapowiadająca się i utalentowana solistka z Żegociny - Katarzyna Szpilka. Z powodu rozchorowania się członków zespołu, nie wystąpił jedynie Chór Parafialny.
   Żegociński kościół posiada dobrą akustykę, więc półtoragodzinny prawie koncert znów dostarczył wielu doznań religijnych i artystycznych. Występ rozpoczął się odegraniem przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą CKSiT w Żegocinie intrady "Wśród nocnej ciszy". Potem po powitaniu i przedstawieniu zespołów oraz słowie wstępnym ks. proboszcza Leszka Dudziaka cztery utwory - kolędy i pastorałki - zaśpiewał zespół "Oaza", prowadzony przez panią Annę Rogala, a po nim "Mizerna cicha" oraz "Lulaj go Matko, lulaj" zaśpiewała Katarzyna Szpilka. Chór Szkoły Muzycznej I Stopnia w Żegocinie, prowadzony przez panią Małgorzatę Wygoda zaśpiewał cztery tradycyjne kolędy. Dla odmiany Zespół Folklorystyczny "Łąkta" zaprezentował trzy kolędy ludowe. Potem ponownie zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta CKSiT. Po wykonaniu kolejnych dwóch kolęd głos ponownie zabrał Ks. Leszek Dudziak, który podziękował wszystkim zespołom i zaprosił na trzeci już taki koncert, który odbędzie się za rok. Z kolei podziękowania ks. proboszczowi za zorganizowanie tego koncertu złożyła w imieniu występujących opiekunka zespołu "Oaza" pani Anna Rogala.
  Na zakończenie wszyscy wykonawcy zagrali i zaśpiewali wspólnie jedną z najpopularniejszych polskich kolęd "Bóg się rodzi", do której słowa napisał Franciszek Karpiński. Pierwszy raz została wydana drukiem w 1792 roku w śpiewniku zatytułowanym "Pieśni nabożne". Tekst Karpińskiego śpiewany był na różne melodie. Obecnie używana melodia utrzymana jest w rytmie poloneza i przypisuje się ją Karolowi Kurpińskiemu, aczkolwiek nie wyklucza się jej ludowego pochodzenia.

Parafianie na koncercie kolędowym. Młodzieżowa Orkiestra Dęta CKSiT w Żegocinie.
Zespół "Oaza". Zespół "Oaza".
Katarzyna Szpilka. Parafianie słuchający kolęd.
Chór Szkoły Muzycznej w Żegocinie. Chór Szkoły Muzycznej w Żegocinie.
Zespół Folklorystyczny "Łąkta". Zespół Folklorystyczny "Łąkta".
Parafianie słuchający kolęd. Młodzieżowa Orkiestra Dęta CKSiT w Żegocinie.
Finałowe "Bóg się rodzi". Podzięowania dla Księdza Proboszcza.
Koncert Kolęd i Pastorałek w kościele parafialnym w Żegocinie - 29.01.2012 r.

RELACJA WIDEO >>>

[parafia]                                                                                   [archiwum.zegocina.pl]