dsz2012-00.jpg (26329 bytes)

DZIEŃ ŚWIĘTOŚCI ŻYCIA W PARAFII ŻEGOCINA - 25.03.2012

    Dzień Świętości Życia został ustanowiony w odpowiedzi na słowa Jana Pawła II z encykliki "Evangelium Vitae", ogłoszonej 25 marca 1995: "Proponuję (...) aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia (...) Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji. należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja, nie należy jednak pomijać innych momentów i aspektów życia, które trzeba każdorazowo starannie rozważyć w kontekście zmieniającej się sytuacji historycznej".
     Idea postulowanego przez Jana Pawła II dotyczy szerokiego wachlarza problemów związanych z szacunkiem dla każdego życia. Trzeba brać po uwagę radość z narodzin nowego życia, poszanowanie i wolę obrony każdego ludzkiego istnienia, troskę o cierpiącego i potrzebującego, bliskość z człowiekiem starym i umierającym, współczucie w żałobie, nadzieję i pragnienie nieśmiertelności".
    W odpowiedzi na apel Jana Pawła II Zebranie Plenarne Episkopatu Polski podjęło w roku 1998 uchwałę, że w Polsce Dzień Świętości Życia będzie obchodzony 25 marca. W roku 2012, ze względu na kalendarz liturgiczny, uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a tym samym i Dzień Świętości Życia, zostały przeniesione na poniedziałek 26 marca. Obok Dnia Świętości Życia, decyzją polskiego Sejmu RP został ustanowiony w 2004 roku Narodowy Dzień Życia obchodzony 24 marca.
    26 marca 2012 r. w Kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Mikołaja w Żegocinie Dziewczęca Służba Maryjna pod kierunkiem ks. mgr Janusza Krasa i animatorki Doroty Piwowarczyk, przygotowała krótki program przypominający żegocińskim parafianom moment, kiedy to Maryja na słowa Archanioła Gabriela: "Zdrowaś Maryjo łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona Jesteś między niewiastami (.) Oto poczniesz i porodzisz Syna. odpowiedziała słowa zgody - " fiat voluntas tua" - tak niech się stanie wola Twoja.
    Na zakończenie programu dziewczęta wręczyły swoim mamom czerwone serca symbolizujące miłość z napisem "Dziękuję" i imieniem. Mamy przyjmowały je z drżeniem serca i łzami w oczach.
    W czasie programu parafianie modlili się w intencjach dzieci jeszcze nienarodzonych, by Bóg błogosławił im pod sercem mamy i po narodzeniu w życiu. 25 marca jest bowiem Dniem Świętości Życia.

Dzień Świętości Życia w Parafii Żegocina - 26.03.2012 r. Dzień Świętości Życia w Parafii Żegocina - 26.03.2012 r.
Dzień Świętości Życia w Parafii Żegocina - 26.03.2012 r.  Dzień Świętości Życia w Parafii Żegocina - 26.03.2012 r.
Dzień Świętości Życia w Parafii Żegocina - 26.03.2012 r. Dzień Świętości Życia w Parafii Żegocina - 26.03.2012 r.
Dzień Świętości Życia w Parafii Żegocina - 26.03.2012 r. Dzień Świętości Życia w Parafii Żegocina - 26.03.2012 r.
Dzień Świętości Życia w Parafii Żegocina - 26.03.2012 r.

Materiał nadesłany.

[parafia]                                                                                   [zegocina.pl.archiwum]