Matki Boskiej Zielnej w Parafii Żegocina - 15.08.2011.

MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ - 15.08.2011

     Co roku w dniu 15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, w tradycji ludowej zwane Świętem Matki Boskiej Zielnej. Tego dnia wierzący rolnicy przynoszą do kościołów wieńce żniwne oraz bukiety z owoców, warzyw kwiatów i ziół. W tym roku sumę, podczas której nastąpiło poświęcenie pięknych wieńców oraz przyniesionych przez parafian bukietów ziołowych odprawili wspólnie: ks. proboszcz Leszek Dudziak oraz ks. prałat Bronisław Rosiek z Łąkty Górnej, kiedyś misjonarz w Afryce, obecnie duszpasterz Polonii Polskiej we Francji, w Nicei na Lazurowym Wybrzeżu.
    Nabożeństwo rozpoczęło się od wprowadzenia dożynkowego orszaku do świątyni. Przyniesione wieńce złożone zostały przed ołtarzem. W początkowej części liturgii przygotowane przez poszczególne gromady wieńce zaprezentował ksiądz proboszcz Leszek Dudziak, omawiając szczegółowo wygląd i symbolikę każdego z nich. Tekst Ewangelii odczytał ks. prałat Bronisław Rosiek, natomiast homilię wygłosił neoprezbiter w pobliskiej Muchówki - ks. Mateusz Wójcik - tegoroczny prymicjant. Kazanie poświęcone było głównie kultowi maryjnemu.
    W końcowej części nabożeństwa ks. prałat Bronisław Rosiek dokonał poświęcenia wieńców żniwnych oraz bukietów. Zanim to uczynił, podzielił się w uczestnikami nabożeństwa refleksją, w której wyraził swoją tęsknotę za rodzinnymi stronami, cytując fragment wiersza C. K. Norwida: "
Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba. . . Tęskno mi, Panie. . .".
    Do święcenia przyniesiono w tym roku cztery wieńce żniwne: z Bełdna, Bytomska, Rozdziela i Żegociny. Ilość przyniesionych bukietów trudno policzyć, ale z każdym rokiem jest ich mniej. Zanika też wiedza o tradycyjnym składzie takich bukietów. Może więc warto, tak jak w przypadku palm, a także wzorem innych miejscowości, zorganizować konkurs na tradycyjny bukiet sierpniowy, promując w ten sposób tę piękną tradycję, która łączy w sobie religijną modlitwę, piękno kwiatów i wiedzę o przyrodzie i właściwościach ziół.
   Za trud przygotowania wieńców podziękował ksiądz proboszcz Leszek Dudziak. Już od kilku lat organizuje on wyjazdy żegocińskich wieńców na Ogólnopolskie Dożynki w Częstochowie. Tak też będzie w tym roku.
   Podczas poniedziałkowego nabożeństwa nie tylko dziękowano Bogu i Matce Boskiej za tegoroczne plony, ale także modlono się w intencji poległych w wojnie z bolszewicką Rosją (91. rocznica Bitwy Warszawskiej, określanej "Cudem nad Wisłą) oraz żołnierzy, którzy 15 sierpnia obchodzą Dzień Wojska Polskiego.

Matki Boskiej Zielnej - 15.08.2011. Matki Boskiej Zielnej - 15.08.2011.
Matki Boskiej Zielnej - 15.08.2011. Matki Boskiej Zielnej - 15.08.2011.
Ks. prałat Bronisław Rosiek. Kazanie wygłosił ks. Mateusz Wójcik.
Matki Boskiej Zielnej - 15.08.2011. Matki Boskiej Zielnej - 15.08.2011.
Matki Boskiej Zielnej - 15.08.2011. Matki Boskiej Zielnej - 15.08.2011.
Matki Boskiej Zielnej - 15.08.2011. Matki Boskiej Zielnej - 15.08.2011.
Matki Boskiej Zielnej - 15.08.2011. Matki Boskiej Zielnej - 15.08.2011.
Pamiątkowe zdjęcie z wieńcami. Pamiątkowe zdjęcie z wieńcami.

Od lewej: wieniec Bełdna (w asyście: Renata Giza, Barbara Kuska, Furtak Krzysztof, Giza Stanisław ), Rozdziela (Magdalena Paruch, Barbara Szabla, Władysław Sądel, Czesław Jajecznica), Bytomska (Agnieszka Gomułka, Cecylia Marzec, Antoni Adamczyk, Mieczysław Kamionka) i Żegociny - Przysiółek Pańskie (Władysława Janiczek, Józefa Kępa, Andrzej Kępa, Krzysztof Piwowarczyk).

SERWIS PARAFII KS. B. ROŚKA >>> RELACJA WIDEO >>>

[archiwum.zegocina.pl]                                                          [parafia]