DNI KRZYŻOWE W ŻEGOCIŃSKIEJ PARAFII

Nabożeństwo Dni Krzyżowych pod Figurą Matki Bożej w Bytomsku - 12 maja 2010 r.

Nabożeństwo Dni Krzyżowych pod Figurą Matki Bożej w Bytomsku - 12 maja 2010 r.

    W roku liturgicznym kościoła katolickiego są tzw. dni błagalne, które początkami sięgają starożytności chrześcijańskiej. Do dni tych (rogationes) należą: dzień św. Marka Ewangelisty (25 kwietnia) i trzy dni przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego zwane w Polsce Dniami Krzyżowymi. W dni błagalne urządzane są   procesje w kierunku pól, ze śpiewem litanii do Wszystkich Świętych, dla wyproszenia u Boga dobrych zbiorów. Tak o nich pisał w drugim tomie "Encyklopedii Staropolskiej" Zygmunt Gloger: "Dni krzyżowe tak nazwane były w Polsce dlatego, że u nas najpospoliciej po wsiach, gdzie tylko jeden jest kościół, wychodzi zeń procesja do krzyża. Te trzy dni (poniedziałek, wtorek i środa) przed Wniebowstąpieniem Pańskiem zowią się po łacinie Dies Rogationum, albo po prostu Rogationes, t. j. dni prośby, postu i modłów z procesjami".
     Dni błagalne przed Wniebowstąpieniem Pańskim pojawiły się w Galii w V wieku, kiedy około roku 450 nawiedziły Francję klęski żywiołowe. Wtedy to   Św. Mamert - biskup Vienne, polecił odprawiać procesje błagalne na trzy dni przed Wniebowstąpieniem Pańskim (poniedziałek, wtorek, środa). Synod w Orleanie zatwierdził ten zwyczaj dla Francji w roku 511. Zwyczaj ten przyjął się w całym chrześcijaństwie. Właśnie bowiem wtedy w Europie jest wiosna w całej pełni, a wiosenne burze, deszcze, posucha mogą zniszczyć cały dobytek i spowodować głód.   
    Zwyczaj został przejęty przez Rzym za Leona III (VIII/IX w.), rzymskie księgi liturgiczne odnotowują je w XIII w., ale dopiero po reformie mszału za papieża Piusa V w 1570 roku znajdują one swoje miejsce w mszale. Do ostatecznego ukształtowania się litaniae maiores i ustalenia ich na dzień 25 kwietnia przyczynił się papież Grzegorz Wielki. Odnowa kalendarza (1969 r.) skreśliła jednak te obchody z kalendarza ogólnego (tj. obowiązującego dla całego Kościoła).
    Według nowego kalendarza liturgicznego Kościół w Dni Krzyżowe oraz w Suche Dni (czyli Kwartalne Dni Modlitw) zanosi błagania do Boga o obfite plony ziemi i pracy ludzkiej oraz o zaspokojenie potrzeb człowieka, a nadto dziękuje Mu za otrzymane z jego rąk dobrodziejstwa. Jeśli chodzi o Dni Krzyżowe, Mszał Rzymski z 1970 r. pozostawił decyzję co do ich obchodzenia poszczególnym Konferencjom Episkopatów. Konferencja Episkopatu Polski (30 września 1969 r.) zachowała obchodzenie Dni błagalnych w trzech dniach poprzedzających uroczystość Wniebowstąpienia. W poniedziałek odprawia się msze z wotywy w okresie zasiewów, we wtorek - o uświęcenie pracy ludzkiej, zaś w środę: za głodujących. Nabożeństwo połączone z procesją, które poprzedza Eucharystię, odbywa się w szatach koloru białego.
    W żegocińskiej parafii procesje w Dni Krzyżowe wychodzą albo z kościoła, albo wybranego miejsca (np. kapliczki) i dochodzą do danej figury lub innej kapliczki przydrożnej. W przypadku Żegociny w kolejne Dni Krzyżowe procesje wychodzą więc do różnych figur i kapliczek.
    W  tym roku poniedziałkowa ulewa w dniu 10 maja uniemożliwiła w Żegocinie wyjście procesji z kościoła. Ale już w drugim dniu (tj. we wtorek 11 maja 2010 roku) procesje dziękczynno - błagalne miały miejsce, zarówno w Żegocinie, jak i Bełdnie. W przypadku Żegociny najpierw w kościele odprawione zostało nabożeństwo majowe, potem wieczorna msza święta i dopiero po niej z kościoła wyszła procesja, która skierowała się w stronę najstarszej żegocińskiej kapliczki, wzniesionej w 1833 roku z fundacji Heleny i Tomasza Waligórów przy drodze prowadzącej do centrum Żegociny. Zarówno w Żegocinie, jak i w tym samym dniu w Bełdnie (w przysiółku Podlas, przy jednej z najnowszych figur - drewnianej Figurze Chrystusa Dobrego Pasterza) nabożeństwu i modlitwom przewodził ksiądz proboszcz Leszek Dudziak.
    Podobnie było w trzecim Dniu Krzyżowym. Tym razem procesje miały miejsce w Bytomsku i w Żegocinie. Bardzo licznie przeszli w procesji spod odnowionej niedawno Figury Matki Bożej w dolnym Bytomsku do Figury Matki Bożej nad szkołą mieszkańcy tej wioski. Około 200 osób modliło się tu podczas polowej mszy świętej, odprawionej przez księdza proboszcza Leszka Dudziaka w pięknej scenerii majowego wieczoru, zielonych pół i kwitnących drzew. W tym samym dniu, ale w późniejszych godzinach przeszła procesja w Żegocinie, tym razem na przysiółek Wiktorówka, gdzie przy rozdrożu zbudowana została w 1927 roku z fundacji Katarzyny i Piotra Waligórów kapliczka Serca Pana Jezusa.
W każdej z tych procesji, które były także w Rozdzielu, licznie uczestniczyli wierni, którzy wspólnie z kapłanami modlili się w wielu intencjach, ale dominowały modlitwy o dobrą pogodę i urodzaje.

DNI KRZYŻOWE 2010 W BEŁDNIE

Dni Krzyżowe w Bełdnie - 11 maja 2010. Dni Krzyżowe w Bełdnie - 11 maja 2010.
Dni Krzyżowe w Bełdnie - 11 maja 2010. Dni Krzyżowe w Bełdnie - 11 maja 2010.

DNI KRZYŻOWE 2010 W BYTOMSKU

Dni Krzyżowe w Bytomsku - 12 maja 2010. Dni Krzyżowe w Bytomsku - 12 maja 2010.
Dni Krzyżowe w Bytomsku - 12 maja 2010. Dni Krzyżowe w Bytomsku - 12 maja 2010.

DNI KRZYŻOWE 2010 W ŻEGOCINIE

 Dni Krzyżowe w Żegocinie - 11 maja 2010.

Dni Krzyżowe w Żegocinie - 11 maja 2010.

Dni Krzyżowe w Żegocinie - 11 maja 2010.

Dni Krzyżowe w Żegocinie - 11 maja 2010.

Dni Krzyżowe w Żegocinie - 12 maja 2010. Dni Krzyżowe w Żegocinie - 12 maja 2010.
Dni Krzyżowe w Żegocinie - 12 maja 2010. Dni Krzyżowe w Żegocinie - 12 maja 2010.

   Wieczorne nabożeństwa przy przydrożnych krzyżach, figurach i kapliczkach odbywają się przez cały maj. "Po górach, dolinach, rozlega się głos ..." we wszystkich wioskach Gminy Żegocina. Piękne maryjne pieśni i wersy litanii niosą się wieczorami daleko i odbijają echem od lasów i gór dowodząc wierności tutejszych mieszkańców Bogu, Maryi i tradycji.

RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]

[archiwumzegocina.pl]