IV. Festiwal Rosołu w Łapanowie - 21.09.2014 r.

IV. FESTIWALU ROSOŁU - ŁAPANÓW - 21.09.2014 - RELACJA

   21 września 2014 r. w Łapanowie już po raz czwarty zorganizowany został przez Lokalną Grupę Działania "Dolina Raby" "Festiwal Rosołu", który miał podobną, ale nie taką samą jak w poprzedniej edycji formę. Rywalizowano bowiem w tylko w jednej konkurencji - rosołu polskiego. Pozostawiono natomiast cztery kategorie konkursowe: amatorzy, profesjonaliści, szkoły gastronomiczne i goście.
    Po raz pierwszy "Festiwal Rosołu" odbył się w dużym namiocie i ten wybór okazał się trafny, ponieważ przez sporą część imprezy lało jak z cebra. Po raz pierwszy impreza miała charakter międzynarodowy. Uczestniczyła w niej w roli obserwatorów grupa młodzieży niemieckiej z Frankfurtu nad Menem, a w roli prezenterów kuchni narodowej - dwuosobowa delegacja ze świętującej właśnie 50,. rocznicę odzyskania niepodległości Malty. Tworzyła ją kucharka oraz znana blogerka zajmującą się tematyką kuchenną - Lea Hogg. To dzięki nim publiczność mogła popróbować chleba maltańskiego oraz zupy wdowiej i rosołu, znacznie się jednak różniącego od naszego.
    Rosołem, ugotowanym według przepisu z książki kucharskiej "Compendium Ferculorum - Albo Zebranie Potraw" napisanej przez Stanisława Czernieckiego w 1682 roku na Zamku w Wiśniczu, częstowali natomiast kucharze ze Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników. Przed sceną zaprezentowali się młodzi karatecy w Niepołomic, a na scenie śpiewająca piosenki "Skaldów" grupa wokalna "Cud i Przyjaciele" i grający nie tylko muzykę poważną "Titanium String Quartet".
    Tegorocznemu 9 - osobowemu jury konkursowemu przewodniczył znany z telewizyjnego serialu pt. "Złotopolscy" Grzegorz Komendarek (kucharz, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni). Pozostali członkowie komisji to: przedstawiciel restauracji "Chata Gieda" -zwycięzca III Festiwalu Rosołu w kategorii profesjonaliści, Krystyna Batko - członek Zarządu LGD "Dolina Raby", Jan Kulig - Wójt Gminy Łapanów oraz kucharze ze Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników.
   Po powitaniu gości, wśród których był także Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz, przez Wójta Gminy Łapanów Jana Kuliga oraz Prezesa Zarządu Stowarzyszenia LGD "Dolina Raby" Krzysztofa Kwaterę, komisja konkursowa rozpoczęła pracę. Komisja oglądała najpierw każde ze stoisk, a potem smakowała rosoły podawane przez poszczególne 3-osobowe zespoły. W międzyczasie konferansjerka prosiła na estradę różne osoby, które opowiadały o swoich firmach i działaniach. Wypowiedziała się m. in. Anna Cudejko - mówiła o działalności Żegocińskiego Klubu Seniora, Józef Kępa - przedstawił działalność i ofertę swojej firmy cukierniczej.
    Prezes Krzysztof Kwatera wręczył Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przyznany za najlepszą publikację o lokalnych i regionalnych kulinariach w 2014 roku. Wyróżnienie to zostało przyznane dla wydawców książki pt. "Polsko - Słowackie Smaki" - Stowarzyszenie LGD "Podbabiogórze", Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju i MAS Babia Hora.
   Wręczono także tegoroczne certyfikaty, potwierdzające nadanie Znaku Jakości LGD "Dolina Raby" - Kogutka. Wśród wyróżnionych znalazły się dwa podmioty z gminy Żegocina: prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy - Izba Regionalna i Galeria Wiejska oraz Firma Cukiernicza Józefa Kępy z Żegociny.
    Po bloku występów artystycznych na estradę weszli członkowie komisji konkursowej i rozpoczęła się ceremonia ogłaszania wyników konkursu na najsmakowitszy rosół polski. Nagrody pieniężne przyznano dla 3 najlepszych zespołów w każdej kategorii, dla wszystkich dyplomy i zestawy upominków. Wręczali je: Krzysztof Kwatera oraz Wójt Łapanowa - Jan Kulig. Swoją nagrodę - "Anioła Potraw Regionalnych" za anielski smak rosołu wręczył paniom z Koła Gospodyń Wiejskich "Przyjazny Ujazd". Wykaz uczestników i laureatów - poniżej.
    Podziękowaniami dla sponsorów, wszystkich organizatorów oraz zaproszeniem na V. Festiwal Rosołu, który odbędzie się w gminie Gdów, Krzysztof Kwatera zakończył udaną imprezę. Żegocińska ekipa nie wywalczyła tym razem laurów, ale zaprezentowała się bardzo korzystnie nie tylko w konkursie na najsmakowitszy rosół, ale także na stoiskach promocyjnych.

IV. Festiwal Rosołu" - Łapanów - 21.09.2014 r. IV. Festiwal Rosołu" - Łapanów - 21.09.2014 r.
IV. Festiwal Rosołu" - Łapanów - 21.09.2014 r. IV. Festiwal Rosołu" - Łapanów - 21.09.2014 r.
IV. Festiwal Rosołu" - Łapanów - 21.09.2014 r. IV. Festiwal Rosołu - Łapanów - 21.09.2014 r.

IV. Festiwal Rosołu" - Łapanów - 21.09.2014 r.

WYNIKI KONKURSÓW

Konkurs na najsmakowitszy rosół:

W kategorii AMATORZY:
I miejsce - KGW "Przyjazny Ujazd" (Gmina Trzciana) - 299 pkt.
II miejsce - Żeńska Drużyna Strażacka OSP Łazany (Gmina Biskupice) - 265 pkt.
III miejsce - KGW Tarnawa - 264 pkt.
Pozostałe drużyny biorące udział w tej kategorii to: Koło Gospodyń Wiejskich w Cichawie (Gmina Gdów), Koło Gospodyń Łąkta Górna (Gmina Żegocina) i KGW Olchawa (Gmina Nowy Wiśnicz)

W kategorii PROFESJONALIŚCI:
I miejsce - Zespół Kucharek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łapanowie -300 pkt.
II miejsce - Firma "MAGI" - Pierożki Babci Władzi - 289 pkt.
III miejsce - Restauracja "Oriza" (Gmina Gdów) - 288 pkt.
Pozostałe drużyny biorące udział w tej kategorii: Restauracja "Ranczo Furia" (Gmina Biskupice", Restauracja "Trzciana" (Gmina Trzciana) i Restauracja "Hetmańska" (Gmina Nowy Wiśnicz)

W kategorii SZKOŁY GASTRONOMICZNE:
I miejsce - Zespół Szkól im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej - 300 pkt
II miejsce - Zespół Szkół im. prof. Zdzisława Włodka w Dąbrowicy (Gmina Łapanów) - 258 pkt
III miejsce - Zespół Szkół Gastronomicznych im. prof. Odona Bujwida nr 2 w Krakowie - 239 pkt
W podanej kategorii uczestniczył również drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej.

W kategorii GOŚCIE:
I miejsce - Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Przyjazna Ziemia Limanowska"
Wyróżnienie - Stowarzyszenie "Dla Włosani" - Gmina Mogilany.
Pozostałe drużyny biorące udział w tej kategorii to: Stowarzyszenie Małopolskich Blogerów Kulinarnych i Stowarzyszenie "Gościniec 4 Żywiołów".

Konkurs im. Stanisława Czernieckiego o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
na
najlepszą publikację o lokalnych i regionalnych kulinariach w 2014 roku.

   Najlepszą publikacją w konkursie im. Stanisława Czernieckiego o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na najlepszą publikację o lokalnych i regionalnych kulinariach w 2014 roku została ksiażka pt. "Polsko - Słowackie Smaki", wydana przez Stowarzyszenie LGD "Podbabiogórze", Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju i MAS Babia Hora.

ZAPROSZENIE >>>

FOTOGALERIA >>>

RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]