III. Festiwal Rosołu" - Żegocina - 14.09.2013 r.

III. FESTIWAL ROSOŁU - ŻEGOCINA - 15.09.2013

   Trzecia edycja dużej imprezy promocyjnej organizowanej przez Lokalną Grupę Działania "Dolina Raby" pod nazwą "Festiwal Rosołu" zorganizowana została 15 września 2013 r. w Żegocinie. Pierwsza odbyła się na zamku w Nowym Wiśniczu, druga w parku w Tomaszkowicach, w gminie Biskupice. Ponieważ w tej ostatniej najlepszy rosół przygotowała grupa pań ze Stowarzyszenia Rozwoju i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie, dlatego postanowiono trzecia edycję "Festiwalu Rosołu" zorganizować właśnie w Żegocinie.
    Impreza, odbyta przy pięknej pogodzie, składała się z trzech części: konkursowej, degustacyjnej i artystycznej. Komisji konkursowej, oceniającej rosoły był dr Grzegorz Russak. Druga komisja oceniała pozostałe konkursowe potrawy: pierogi z mięsem, potrawę z ziemniaka, ciasto z jabłkami i żurek.
   Od samego południa w centrum Żegociny, na Placu GS-u, w kilkunastu rozłożonych namiotach urządzali się panie i mniej liczni panowie. Przygotowywano stoiska, podgrzewano rosół, mocowano napisy, rozkładano przysmaki. Do rywalizacji przygotowywało się 7 hrup amatorów: Świetlica Środowiskowa "Nasze Światełko" w Jawczycach - Gmina Biskupice; Koło Gospodyń Wiejskich Krakuszowice - Gmina Gdów, Koło Gospodyń Wiejskich Sobolów - Gmina Łapanów, Koło Gospodyń Wiejskich "Przyjazny Ujazd" - Gmina Trzciana, Koło Gospodyń Wiejskich Gminy Żegocina - Gmina Żegocina, Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Tymbark - LGD "Przyjazna Ziemia Limanowska", Koło Gospodyń Wiejskich Łukowica - LGD "Przyjazna Ziemia Limanowska"; 5 ekip profesjonalistów: Firma "Smakosz" - Gmina Biskupice, Restauracja "Chata Gieda" - Gmina Gdów, Firma cateringowa "Caffeton" - Gmina Łapanów, Firma "MAGI" s.c. Maria Zdebska, Agnieszka Gomułka - Gmina Trzciana, F.H.U. "Gra-Zo" Zofia Grabska - Gmina Żegocina oraz goście zaproszeni przez LGD"Dolina Raby" - reprezentacja Lokalnej Grupy Działania "Blisko Krakowa".
   O godzinie 13 na plac weszła Komisja Konkursowa, a na scenę prowadząca imprezę w roli spikerki Małgorzata Kaleta, która na estradę zaprosiła Przewodniczącego Komisji Konkursowej Grzegorza Russaka, Prezesa Zarządu LGD "Dolina Raby" Krzysztofa Kwaterę oraz Wójta Gminy Żegocina - Jerzego Błoniarza. Rozpoczęła się część wstępna imprezy, nastąpiły powitania, a chwilę potem Prezes Zarządu LGD "Dolina Raby" Krzysztof Kwatera odczytał decyzję Ministerstwa Rolnictwa
i Rozwoju Wsi z dnia 26 sierpnia 2013 roku o wpisaniu rosołu polskiego na Listę Produktów Tradycyjnych i wręczył kopie tej decyzji osobom najbardziej zasłużonym dla tego przedsięwzięcia tj. Zofii Grabskiej z Łąkty Górnej i Patrykowi Paszkotowi z Biura LGD "Dolina Raby". Odczytał także list od Zofii Szalczyk - Podsekretarza Stanu w MRiRW, w którym napisała m. in. takie słowa: "Serdecznie dziękuję za zaproszenie na III Festiwal Rosołu. Niestety, z powodu pilnych spraw służbowych, nie mogę uczestniczyć w spotkaniu, dlatego tą drogą pragnę przekazać słowa poważania dla organizatorów i uczestników uroczystości. Kolejna edycja tego wyjątkowego Święta świadczy o prestiżu imprezy oraz rosnącym zainteresowaniu tematyką produktów regionalnych i tradycyjnych. Jestem przekonana, że Festiwal Rosołu stanowić będzie doskonałą okazję do aktywnego wypoczynku połączonego z dobrą zabawą, a atrakcje przygotowane dla uczestników imprezy, m. in. konkursy kulinarne, prezentacje i degustacje będą cieszyły się dużym zainteresowaniem".
   Prezes Krzysztof Kwatera ogłosił także wyniki Konkursu im. Stanisława Czernieckiego na najlepszą książkę o lokalnych i regionalnych kulinariach w 2013 roku, zorganizowanego Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dolina Raby" pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby. Celem konkursu była promocja inicjatyw lokalnych w zakresie oryginalnych publikacji kulinarnych, szczególnie wskazujących na znaczenie lokalnych i regionalnych potraw w życiu społeczności lokalnej. Zgłoszono jedenaście publikacji z różnych regionów Polski. Kapituła konkursu zdecydowała przyznać nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby Urzędowi Miejskiemu w Zatorze za publikację pt.: "Tradycje dobrego smaku" - kulinarne przysmaki z karpia zatorskiego i inne słowiańskie potrawy. Dyplom i piękny puchar odebrał jeden z autorów tej publikacji Tomasz Wieliczko.
  Chwilę potem, od oceny przygotowanych przez poszczególne grupy stoisk, rozpoczęła się część konkursowa. Niebawem przystąpiono do oceny potraw. Rosół oceniała profesjonalna komisja pod przewodnictwem dr Grzegorza Russaka, w której skład weszli również zawodowi kucharze ze Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników. Kategorie dodatkowe oceniała pięcioosobowa Komisja składająca się z przedstawicieli LGD "Dolina Raby", LGD "Przyjazna Ziemia Limanowska", zawodowych kucharzy i nauczyciela przedmiotów gastronomicznych ZS w Dąbrowicy.
    Po zakończeniu części konkursowej rozpoczął się pokaz kulinarny w wykonaniu Grzegorza Russaka wraz z uczniami Zespołu Szkół z Dąbrowicy. Uczniowie przygotowywali rosół z płowej zwierzyny, lepili pierogi, natomiast Grzegorz Russak - wybitny znawca staropolskiej i myśliwskiej kuchni, kucharz, gawędziarz, autor książek kulinarnych, prowadzący program telewizyjny "Smaki polskie" - opowiadał różne ciekawostki związane z kuchnia polską i radził jak gotować rosół. Kiedy już rosół i pierożki były ugotowane rozpoczęto częstowanie nimi publiczności. Od razu ustawiła się długa kolejka, każdy bowiem chciał spróbować rosołu ugotowanego przez Mistrza Kuchni. Czas oczekiwania na podliczenie punktów, wypisanie dyplomów i ogłoszenie wyników wypełniła Grupa Odtwórstwa Historycznego "Per Saecula" z Nowego Wiśnicza, która zaprezentowała publiczności kilka tańców z dawnych epok.

  

III. Festiwal Rosołu" - Żegocina - 15.09.2013 r.

III. Festiwal Rosołu" - Żegocina - 15.09.2013 r.

III. Festiwal Rosołu" - Żegocina - 15.09.2013 r.

III. Festiwal Rosołu" - Żegocina - 15.09.2013 r. - dr G. Russak.

III. Festiwal Rosołu" - Żegocina - 15.09.2013 r.

   Kilka minut po godzinie 16 na scenę wniesiono upominki i nagrody, a Krzysztof Kwatera, dr Grzegorz Rusak i Wójt Żegociny Jerzy Błoniarz rozpoczęli odczytywanie wyników poszczególnych konkursów. Wcześniej jednak redaktor portalu www.potrawyregionalne.pl Leszek Horwath ogłosił werdykt o przyznaniu wyróżnienia "Anioł Potraw Regionalnych" za anielski smak zaprezentowanego rosołu "Chacie Gieda", która - jak powiedział Leszek - o "anielski włos" wyprzedziła pyszny rosół z wiejskiej kury i wołowiny, podany przez Koło Gospodyń Wiejskich "Przyjazny Ujazd".
    Emocje sięgały zenitu, a po każdym werdykcie nagrodzona grupa wydawała okrzyk radości i udawała się na scenę po odbiór dyplomów i upominków oraz nagród w postaci bonów zakupowych. Najwięcej powodów do radości miały grupy z KGW w Sobolowie - zwycięzca konkursu na najlepszy rosół w kategorii amatorskiej, z Restauracji "Chata Gieda" - w grupie profesjonalistów oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Żegocinie i Ujeździe, które wygrały po dwa z konkursów dodatkowych.
   Po końcowych słowach podziękowań dla uczniów z Dąbrowicy, podziękowaniach dla dr Russaka i Wójta Jerzego Błoniarza podkreślonych przekazaniem upominków, impreza przeszła płynnie w "IV. Święto Chleba Gminy Żegocina.

III. Festiwal Rosołu" - Żegocina - 15.09.2013 r.

III. Festiwal Rosołu" - Żegocina - 15.09.2013 r.

III. Festiwal Rosołu" - Żegocina - 15.09.2013 r.

III. Festiwal Rosołu" - Żegocina - 15.09.2013 r.

III. Festiwal Rosołu" - Żegocina - 15.09.2013 r.

III. Festiwal Rosołu" - Żegocina - 15.09.2013 r.

III. Festiwal Rosołu" - Żegocina - 15.09.2013 r.

ZAPROSZENIE >>> WYNIKI >>> FOTOGALERIA >>> RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]