"DZIEŃ SENIORA" W ŻEGOCINIE

"Dzień Seniora 2007".

    Wprawdzie Europejski Dzień Seniora przypada na 1 października, ale obchodzony jest w różnych, jesiennych terminach. Święto ma na celu uświadomienie problemów ludzi po 50 roku życia oraz zapobieżenie wykluczeniu społecznemu ludzi starszych. Po raz pierwszy Żegociński Klub Seniora zorganizował takie święto 22 listopada 2007 r.
    W intencji wszystkich emerytów i rencistów z Gminy Żegocina o godz. 16 odprawiona została w tutejszym kościele koncelebrowana msza święta, której przewodniczył ks. Janusz Psonak. Godzinę później w sali CKSiT w Żegocinie spotkali się seniorzy z Gminy Żegocina - członkowie Klubu Seniora oraz Bochni - panie z chóru nauczycielskiego "Jesienne Słowiki", działającego przy Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Bochni. W bardzo udanej imprezie uczestniczyło około 50 osób. Gościem seniorów był Wójt Gminy Żegocina - pan Jerzy Błoniarz.

"Dzień Seniora 2007". "Dzień Seniora 2007".
"Dzień Seniora 2007". "Dzień Seniora 2007".

      Zanim jednak rozpoczęło się świętowanie, trzeba było wszystko przygotować. Panie seniorki pod kierunkiem pani Janiny Świder pracowały w kuchni nad przygotowaniem posiłków i napojów. W sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie, gdzie odbyła się impreza, urządzono prezentacje prac malarskich i szydełkowych żegocińskich i bytomskich seniorek: pań Marii Rogala , Stanisławy Wrona, Anny Cudejko, Marii Juszczyk, Alicji Janiczek, Anny Rzepeckiej, Rozalii Mrugacz, Danuty Mrugacz, Teresy Mrugacz. Swoje obrazy "malowane igłą" zaprezentowała także pochodząca z Żegociny pani Stanisława Walczak z Bochni. Urządzono także małe stoisko z książkami m. in. pani Zofii Wiśniewskiej

"Dzień Seniora 2007". "Dzień Seniora 2007".

       Kilka minut po godzinie 17 dyrektor CKSiT w Żegocinie pan Mieczysław Kędra (to przy tej instytucji działa Żegociński Klub Seniora) oraz szefowa Klubu - pani Stanisława Tabor powitali uczestników spotkania i tak rozpoczęła się kilkugodzinna impreza, pełna śpiewu, humoru i doznań kulinarnych.

"Dzień Seniora 2007". "Dzień Seniora 2007".
"Dzień Seniora 2007". "Dzień Seniora 2007".

    Program tego spotkania był bardzo urozmaicony. Odśpiewano dla wszystkich seniorów i seniorek "Sto lat", życzenia i podziękowania za aktywna działalność złożył Wójt Gminy Jerzy Błoniarz. Żegocińscy seniorzy otrzymali także od pań z Bochni piękną wiązankę kwiatów, którą wraz z życzeniami i podziękowaniami za zaproszenie i gościnę przekazała pani Helena Linca.

"Dzień Seniora 2007". "Dzień Seniora 2007".

       Chór nauczycielski "Jesienne Słowiki", działający przy Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Bochni, dyrygowany przez panią Małgorzatę Czekotowską wykonał kilka piosenek, które wprowadziły wśród uczestników spotkania radosną atmosferę. Niektóre z piosenek śpiewano wspólnie. Z kolei żegocińskie seniorki - panie Stanisława Wrona, Stanisława Tabor i Anna Cudejko przeczytały wierszowane "Zyczenia Klubu Seniora". "Tutaj przyjemnie czas płynie, jak w dobrze zgranej rodzinie. Nikt nikomu lat nie liczy, bo nas życie samo ćwiczy" - tak brzmiała jedna ze zwrotek, która chyba trafnie oddaje atmosferę i odczucia członków Żegocińskiego Klubu Seniora, działającego krótko, ale bardzo aktywnie.

"Dzień Seniora 2007". "Dzień Seniora 2007".

    Po dwóch godzinach pobytu w Żegocinie panie z Bochni musiały wrócić do siebie, ale nie oznaczało to końca imprezy. Żegocińscy seniorzy bawili się bowiem dalej. Śpiewano popularne pieśni w wersji karaoke, opowiadano anegdoty i dowcipy, prezentowano humorystyczne scenki. Swoje wybrane wiersze odczytała pani Teresa Mrugacz. Po prawie czterech godzinach spotkanie dobiegło końca. - Wydaje mi się, że ten pierwszy "Dzień Seniora" był udany. Panie i panowie byli zadowoleni. Chciałabym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w organizację imprezy bardzo serdecznie podziękować. Pragnę także zaprosić na kolejne, comiesięczne spotkania tych seniorów z Gminy Żegocina, którzy jeszcze są niezdecydowani. O terminach zebrań można dowiedzieć się w CKSiT w Żegocinie (tel. 014 6132035) lub bezpośrednio u mnie - powiedziała po spotkaniu pani Stanisława Tabor.

[wstecz]