SUKCES KOLĘDNIKÓW Z ROZDZIELA

Grupa Kolędnicza "Herody" z PSP w Rozdzielu.

     Kolejny sukces odnieśli młodzi kolędnicy z Rozdziela. W XXI Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych, jaki odbył się 26 stycznia 2003 roku w Gminnym Domu Kultury w Lipnicy Murowanej, wzięło udział 21 grup kolędniczych. Wśród nich były dwie grupy z Rozdziela. Starszą, występującą pod nazwą "Grupa Kolędnicza z Gwiazdą", tworzą uczniowie Oddziału Gimnazjalnego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Rozdzielu; młodszą, niedawno utworzoną, nazywającą się "Herody" uczniowie klas I-V rozdzielskiej podstawówki. Obie grupy prowadzi nauczycielka tej szkoły Anna Zelek.

    Trzyosobowe jury przyznało w kategorii grup dziecięcych ierwsze miejsce i "Lipnicką Gwiazdę"   Grupie Kolędniczej "Z Gwiazdą" z Oddziału Gimnazjalnego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Rozdzielu, drugie miejsce ex aequo "Herodom" ze Starego Wiśnicza, "Herodom" z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rozdzielu oraz "Szczodrokom" z Olszyn. Trzecie miejsca również ex aequo zdobyły aż cztery zespoły: "Zalasowianie" z Zalasowej, "Klekotki" ze Szkoły Podstawowej w Rajbrocie, "Gwoździeckie Szczodroki" z Gwoźdźca oraz "Herody" z Gwoźdźca. Wyróżnienia dosłały natomiast: "Piątoki" z Lipnicy Dolnej i "Grobelskie Furgoły" z Grobli. W grupie zespołów młodzieżowych pierwsze miejsce i "Lipnicką Gwiazdę" wywalczyły "Herody" ze Starego Wiśnicza, drugie "Droby" z Olszyn, a dwa trzecie ex aequo "Lipnicoki" z Lipnicy Murowanej i "Turonie" z Publicznego Gimnazjum w Woli Dębińskiej. Wśród zespołów dorosłych wygrały ex aequo: Grupa Kolędnicza "Herody" z Radgoszczy i "Śmignianie" z Gminnego Ośrodka Kultury w Lisiej Górze (oba zespoły dostały "Lipnicką Gwiazdę"). Jury przyznało też trzy drugie miejsca: "Pleśniokom" z Pleśnej, "Herodom" z Królówki i "Kasztanom" z Lipnicy Dolnej. Trzecie miejsca zajęli "Sami Swoi Ledniowianie" z Ledniowej i "Droby" z Rzepiennika Suchego.
     Na Małopolski Przegląd Dziecięcych Grup Kolędniczych "Pastuszkowe Kolędowanie" do Podegrodzia pojedzie "Grupa Kolędnicza z Gwiazdą"  z Oddziału Gimnazjalnego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Rozdzielu oraz "Herody" ze Starego Wiśnicza. Impreza ta odbędzie się 15 lutego br.

    Z kolei na Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej udadzą się: Grupa Kolędnicza "Herody" z Radgoszczy, "Śmignianie" z Gminnego Ośrodka Kultury w Lisiej Górze oraz "Pleśnioki" z Pleśnej. 

    W Lipnicy zespoły wystapiły w nastepujących składach:
Grupa "Z Gwiazdą": Łukasz Odroniec, Łukasz Zelek, Karol Kmiecik, Paweł Zelek, Grzegorz Trzciński.
Grupa "Herody": Jakub Kmiecik, Marek Sajdak, Mateusz Paruch, Jakub Szewczyk, Mirosław Janiczek, Grzegorz Dudek, Mateusz Jędrzejek, Sławomir Szewczyk, Paweł Sławęta, Kamil Matras, Dariusz Filipek.


      Sukces odnisiony w Lipnicy Murowanej nie jest jedynym, jaki odniosła w ostatnim czasie grupa chłopców z Rozdziela. Uczniowie rozdzielskiej szkoły  tworzą także zespół "Grosik", który również prowadzi pania Anna Zelek. Zespół ten ma w swoim repertuarze programy kabaretowe, choć występuje także z programem wokalnym. W połowie grudnia 2002 r. "Grosik" z powodzeniem wystąpił w hali widowiskowo-sportowej "Torwar" w Warszawie podczas gwiazdkowego festynu towarzyszącego II Halowym Zawodom Międzynarodowym w Skokach CSI-W pod nazwą "Święty Mikołaj Konny", zorganizowanych przez Polski Związek Jeździecki. Chłopcy z Rozdziela zaprezentowali warszawskiej publiczności kolędy, pastorałki i pieśni charakterystyczne dla naszego regionu.

Zespół "Grosik" z Rozdziela.

     Zespół "Grosik" wystąpił również w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Zimowej, Kolęd i Pastorałek". Impreza, zorganizowana przez Kuratorium Oświaty w Krakowie, Wydział Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Krakowa oraz Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiak", odbyła się 15 stycznia 2003 r. w Krakowie. Jury, zwracające głównie uwagę na dobór repertuaru (należało wykonać dwa utwory), ogólny wyraz artystyczny, muzykalność i warunki głosowe oraz dobór rekwizytów i oryginalność stroju przyznało "Grosikowi" drugie miejsce w kategorii zespołów.

[wstecz]